Chem zlepšiť ŠPORTOVÝ VÝKON

V prípade, že si vrcholová top športovkyňa, závisí v akom období sa tvoja výkonnosť nachádza a podľa toho by sa dali zvoliť aj tréningové prostriedky a metódy na zlepšenie tvojho výkonu. Podľa cieľa prípravy, aktuálnej formy a podľa vrcholu sezónu sa dá pomocou individuálne zvolených postupov zvýšiť výkon. Ale treba povedať, že takéto zlepšenie zvládne len naozaj kvalitný tréner.

Avšak, ak nie si vrcholová športovkyňa a nejdeš na olympiádu, alebo majstrovstvá sveta, ale napriek tomu sa aj tak chceš zlepšiť v nejakom športe, tak väčšinou naozaj nie je problém sa zlepšiť.

Zlepšenie výkonu pomocou doplnkov výživy je možné na úrovni zrýchlenia regenerácie počas výkonu, alebo po výkone, alebo zvýšenie energetickej kapacity. Tým pádom môžeš podať intenzívnejší, alebo trénovať vo vyššej frekvencii, čo v praxi znamená viac kvalitných tréningov = lepší výkon. Čo je veľmi zjednodušený pohľad, ale takto nejako by to malo fungovať. V žiadnom prípade nečakaj, že užívaním doplnkov výživy budeš z minúty na minútu rýchlejšia, silnejšia, alebo nesmrteľná.

Existujú látky, ktoré rapídnym spôsobom zvyšujú výkonnosť napríklad cez hormonálne riadenie organizmu, takéto látky sa nazývajú doping. Ak ti bude niekto niekedy ponúkať doplnok výživy, ktorý ti zmení život a neskutočne ti narastie výkonnosť tak buď klame, alebo ti ponúka zakázané latky. Doplnky výživy ti vedia pomôcť jedine do tvojej určitej prirodzenej výkonnostnej úrovne. Nad túto úroveň ťa nikdy nedostanú a ak áno je to doping.

Balíčky boli zostavené tak, aby vyhovovali požiadavkám športujúcich žien, ktoré podávajú výkon. Vybrali sme tri momentálne najzastúpenejšie športové aktivity s odlišnými požiadavkami na regeneráciu počas a po výkone. Vybranými športovými aktivitami sú beh, crossfit a teamové športy.

Tzn., že tieto balíčky sú určené ženám, ktoré podávajú športové výkony, či už na amatérskej úrovni, alebo profesionálnej a chcú sa neustále zlepšovať. Vyskladané balíčky sú zostavané na urýchlenie regenerácie počas a po výkone.

Určenie ideálnych doplnkov výživy je ako všetko ostatné vysoko individuálna záležitosť, ale vieme ju ako tak zovšeobecniť. Pre tieto tri športové aktivity sme vybrali proteín ako základ na urýchlenie regenerácie svalového poškodenia po výkone. Vždy budeme tvrdiť, že vyvážená pestrá strava s dostatkom bielkovín je základ a nič ju nenahradí. No v prípade, že z nejakého dôvodu nevieš neustále dodržiavať ideálny stravovací režim, alebo máš veľmi náročné a niekedy až dvojfázové tréningy, určite treba rozmýšľať nad proteínom. Štúdie ukazujú, že srvátková bielkovina patrí medzi top potraviny sveta z rôznych hľadísk.

Ďalší doplnkom výživy, ktorý má reálne potvrdenú účinnosť je kreatín. Treba však povedať, že ak chcem odbehnúť maratón, tak kreatín nepripadá do úvahy. Je ideálny pre teamové športy, alebo crossfit, kde sú krátke intervaly zaťaženia s dostatočným intervalom odpočinku. Kreatínové doplnky výživy ti pomôžu navýšiť kapacitu svojho vlastného kreatínu a tým pádom o pár sekúnd zvýšiť trvanie tvojej vysokointenzívnej a krátkotrvajúcej činnosti. Môže ti pomôcť spraviť krok navyše, čo ako určite vieš, častokrát rozhoduje kto bude víťaz a kto porazený.

Aminokyseliny BCAA obsahujú tri aminokyseliny leucín, isoleucín a valín. Práve leucín sa zdá byť tá kľúčová aminokyselina, ktorá pri určitom množstve denného príjmu štartuje anabolický proces nazývaný proteosyntéza, čo po slovensky znamená, že spúšťa obnovu alebo tvorbu svalových vlákien. Okrem iného taktiež zlepšuje imunologické ukazovatele najmä po behu, alebo nejakej vyčerpávajúcej dlhotrvajúcej činnosti. Momentálne každý kvalitný proteín obsahuje aj dostatočné množstvo BCAA. No ak máš dvojfázové alebo vyčerpávajúce tréningy, tak určite BCAA ti pri správnom dávkovaní absolútne neuškodia.

Karnitín je taktiež aminokyselina, ktorá má kopec pozitívnych účinkov a patrí do doplnkov výživy, ktoré sú reálne účinné. Karnitín by mal priaznivo pôsobiť na činnsoť srdca a ako je známe, zefektívniť využívanie tukov na tvorbu energie, čo sa perfektne hodí na zlepšenie tvojho bežeckého výkonu.

STRAVOVACIE PLÁNY NA MIERU

Súvisiace stránky

Súvisiace produkty