Málo známa história legín

Ako každá žena, ktorá má rada módu chápe, že poznanie pôvodu aktuálnych módnych trendov, ich robí ešte potešiteľnejšími. A pravdepodobne tu nemáme väčší módny trend ako legíny.

Všetci dobre vieme, že sa módne trendy neustále vracajú a opakujú. Stačí sa pozrieť na nedávne oživenie trendov 70-tych, 90-tych a teraz 80-tych rokov. Ale pokiaľ ide o legíny, ukázalo sa, že sa „vracajú“ po stáročia. Pri skúmaní histórie legín, sme boli prekvapený, že tento trend siaha až do  14-teho storočia, kde muži boli prvý nositelia tohto módneho doplnku. Ale od polovice 20-teho storočia sa postupne stali povinnou výbavou každej ženy. Vzhľadom na ich „nesmrteľnosť“ sa spolu dôkladne pozrieme do histórie legínového šialenstva, ktoré boli diktované do značnej miery celebritami. Tak ako vždy a všetko. Inšpirujte sa siedmimi storočiami fascinujúcich faktov o legínach.

14. storočie

Je zaujímavé, že práve legíny sme objavili u mužov v Škótsku v 14. storočí. Spočiatku boli legíny, ktoré mali na sebe dva oddelené kusu oblečenia siahajúce až po bedrá. Boli vyrobené buď z kože alebo z drôtenej „látky“ a určené pre príležitostné aj vojenské šaty. Nakoniec sa z nich vyvinuli hrubé odevy, napríklad pančucháče, ktoré muži nosili v období renesancie pod svojimi kombináciami.

Legíny zostávali prevažne mužským trendom až do 19. storočia, keď ženy začali nosiť stále viac a viac.

1950

Moderná evolúcia legín začali v začiatkom 50-tych rokov 20. storočia. Jedna z módnych ikon, Audrey Hepburn, bola rovnako spájaná so vzostupom kapri nohavíc ako s ikonickými „cat-eye“ okuliarmi. Audrey si obliekala štíhle, čierne nohavice do pásu a túto módu nasledovalo mnoho žien po desaťročia. Napriek tomu, že to neboli moc pružné nohavice v porovnaní s dnešnými, boli to zreteľné odchýlky od štýlov širokých nôh, ktoré boli populárne v 40-tych rokoch 20. storočia.

Audrey Hepburn, 1954
Audrey Hepburn, 1955

1960

Nasledovalo vyvinutie lykry (alebo spandexu) chemikom Josephom Shiversom v roku 1958 a prvé lykrové legíny boli vyrobené v roku 1959. Módny priemysel prijal štíhle a elastické nohavice.

Debbie Reynolds, 1965

1970

Legíny sa stali plnohodnotným trendom v 70-tych rokoch 20. storočia. Vďaka toho času najväčším celebritám ako Debbie Harry, Olivia Newton-John a jej ikonický outfit v pomáde. Taktiež vďaka hviezdam populárneho TV seriálu Charlie´s angels, ale aj Studio 54 prispelo k výraznému zmenu štýle oproti dvom predchádzajúcim dekádam. Nosili sa čoraz lesklejšie, nadbedrové a často farebné disko nohavice.

Debbie Harry, 1978
Olivia Newton-John, 1978

1980

Transformácia legínového šialenstva zo sedemdesiatych rokov sa preniesla do osemdesiatych rokov, keď ich Madonna prijala ako jeden zo svojich hlavných črtou. Často ich nosila na pódiu a prerazila s nimi aj vo svojom debutovom video hite Like a virgin. V tomto období nesmieme zabudnúť ani na aerobik a Jane Fonda, ktorá zanechala na cvičiacej verejnosti svoj jasný podpis. Počas 80-tych rokov kapri dĺžka sa stala veľmi populárna a legíny boli často farebné a vzorované, tak ako to bolo v tomto desaťročí zvykom.

Madonna, 1985

1990

Móda legín mierne ustúpila v 90-tych rokov. Z času na čas sa objavili pletené verzie, ale lacnejšie nohavice sa stali trendom desaťročia. Gumička na spodku legín (ktorá sa samozrejme úspešne vrátila v roku 2016) sa stala možno najväčším úletom tohto desaťročia.

Vogue, 1990

2000

Po niekoľkých rokoch na prelome 21. storočia prišiel návrat legín aj s úrokmi. Dievčatá začali znovu nosiť kapri, ale často pod šatmi a sukňami. Ku koncu desaťročia nahradili jednoliate celé legíny tie kratšie verzie.

Ashley Olsen, 2007
Lindsay Lohan, 2006
 Rihanna, 2008

Súčasnosť

Približne od roku 2015 celebrity ako Gigi Hadid, Kendall Jenner a Hailey Baldwin zreinkarnovali legíny a našich šatníkoch. Či sa vám to páči alebo nie, tieto dievčatá, čo majú rady šport spravili z legín rovnocenný kus oblečenia ako nohavice. V súčasnosti sú najtrendovejšie legíny s vysokým pásom, ale aj kožené legíny, ktoré sú opäť akceptovateľným odevom mimo posilňovne. Pokiaľ bude módny priemysel podporovať komfort, tak sa sa legíny len tak nevytratia

Gigi Hadid, 2016
Kendall Jenner, 2016
Zdielať

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

HORE

X